Warning: SimpleXMLElement::asXML(/home/users/osiedleprzyjazn/public_html/cms/app/config/config.xml) [simplexmlelement.asxml]: failed to open stream: Permission denied in /home/users/osiedleprzyjazn/public_html/cms/system/libraries/config_xml.php on line 62
Osiedle

Historia osiedla

Osiedle Akademickie "Przyjaźń" to ewenement zarówno w skali Warszawy jak i całego kraju. Drugiego takiego osiedla akademickiego nie ma w Polsce.

Wyróżnia się ono pod wieloma względami. I dlatego że jest międzyuczelniane, że mieszkają tu zarówno studenci jak i pracownicy naukowi z rodzinami, że ma bogate zaplecze socjalne: własny klub, sklepy, bibliotekę, punkty usługowe, a także własny stadion.
A chyba przede wszystkim dlatego, że jest wśród pięknej - i co ważne - zadbanej zieleni. 

W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Otaczał je drut kolczasty, a bramy strzegli wartownicy. Na terenie osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia. Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. Baraki na osiedlu zostały zbudowane z materiałów z rozbiórki obozu jenieckiego Stalag I-B "Hohenstein" koło Olsztynka. Część domków sprowadzono z Finlandii. Pierwszą dostawę domków z Finlandii sprowadzono rok po zakończeniu wojny. Polska zawarła kontrakt: domki za nasz węgiel. Pomysłodawcą transakcji wiązanej z Finami był Jan Mitręga, minister górnictwa i energetyki. Dlatego domki fińskie znajdują się głównie na Śląsku, ale nie tylko – postawiono je także w stolicy dla budowniczych PKiN.

Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury w 1955 roku zostało ono przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. I od tej pory działa tu akademickie osiedle. W 1978 na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 asystentów i pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów.

Niemałe to gospodarstwo na uzbrojonym terenie o powierzchni 32ha. Stoi tu do dziś 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, Ratusz Gminy Bemowo a także wspomniane już obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne. Mieszka tu obecnie ponad 1300 studentów.

Na Jelonkach mieszkali m.in.:
prof. Leszek Balcerowicz - ekonomista,
prof. Janusz Beksiak - makroekonomista,
prof. Tomasz Borecki - leśnik, b. rektor SGGW,
prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca,
prof. Jerzy Liszkowski - geolog,
Piotr Nurowski - prezes PKOl, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem,
prof. Andrzej Walicki - historyk idei,
prof. Jerzy Wiatr - socjolog, Andrzej Podsiadło - prezes zarządu PKO BP,
Henryk Rogoziński - fotografik,
Krzysztof Tyniec - aktor.